Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


May 31, 2017


تایید صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان

 


سخنگوی وزارت کشور گفت: دقایقی پیش نامه شورای نگهبان در خصوص تایید صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری واصل شد.
به گزارش ایسنا، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور با اعلام این خبر افزود: دبیر محترم شورای نگهبان در این نامه اعلام کرده‌اند که پس از بررسی گزارش ها و شکایات واصله در جلسات شورای نگهبان، این شورا بر اساس ماده ۷۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را مورد تایید قرار داده است.
سامانی در پاسخ به این سوال که با تایید صحت انتخابات شکایاتی که نسبت به برگزاری انتخابات به شورای نگهبان ارائه شده است چه سرنوشتی پیدا کرده است گفت: طبق اعلام شورای نگهبان، شکایات و گزارشاتی راجع به فعالیتهای انتخاباتی قبل از روز رای گیری و در روز رای گیری به آن شورا واصل شده بود که برخی از آنها پس از بررسی به مراجع قضایی ارسال شده است.
سخنگوی وزارت کشور ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران امر انتخابات، بار دیگر خلق این حماسه بزرگ را به ملت شریف ایران تبریک گفت.

 

کارنامه یکساله مجلس دهم و افق های پیش رو


حدود 365 روز از آغاز به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گذشت و 1091 روز دیگر تا پایان آن باقی مانده است. مجلس دهم در ایامی روی کار آمد که چالش های اصلی کشور را می توان در دو عرصه مهم اقتصاد و آسیب های اجتماعی خلاصه کرد. رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار آغاز به کار این دوره مجلس تصریح کردند: «واقعاً مسئله‌ اقتصاد یک مسئله‌ اصلی در کشور ما است… تکیه مهم باید روی مسئله‌ رکود باشد، [روی] مسئله‌ تولید داخلی باشد.» ایشان همچنین در این دیدار بر توجه ویژه به مسائل فرهنگی نیز تأکید کردند.

درخواست از روحاني براي ورود به عزل‌هاي دانشگاه آزاد
روزنامه شرق در گزارشی با تیتر «درخواست از روحاني براي ورود به عزل‌هاي دانشگاه آزاد» با اشاره به نامه سیدحسن خمینی از روحانی می نویسد: «علي‌اکبر ولايتي در سال ۱۳۸۹ و به دنبال مصوبه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، پس از تغيير اساسنامه و حذف ميرحسين موسوي، به‌همراه سه نفر ديگر به اعضاي اين هيئت اضافه شد. عبدالله جاسبي، محسن قمي، علي‌اکبر ولايتي، حسن خميني، علي‌اکبر ناطق‌نوري، حميد ميرزاده و علي‌محمد نوريان درحال‌حاضر از اعضاي هيئت مؤسس دانشگاه آزاد هستند. تغييرات در دانشگاه آزاد يک سال بعد از برگزاري انتخابات سال ٨٨ رخ داد؛ زماني که احمدي‌نژاد و تيم همراهش تصميم گرفتند تا وارد دانشگاه آزاد شده و مديريت آن را از آن خود کنند. رياست هيئت مؤسس دانشگاه آزاد براي جلوگيري از ورود دولت، اقدام به وقف اموال و تأسيسات دانشگاه آزاد اسلامي كرد، اما اين اقدام با مخالفت شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي روبه‌‌رو شد و در نهايت بخش‌هايي از اساسنامه دانشگاه آزاد را تغيير داد. براساس اين تغييرات، اين دانشگاه يک مؤسسه غيرخصوصي و غيردولتي تعريف شد و اعضاي هيئت مؤسس دانشگاه اکثريت خود را در هيئت امنا از دست دادند. پس‌ از آن محمود احمدي‌نژاد، به‌عنوان رئيس وقت شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، فرهاد دانشجو را به‌عنوان رئيس دانشگاه آزاد منصوب کرد؛ اما هاشمي‌رفسنجاني از تنفيذ حکم خودداري کرد. در نهايت، هيئت فقهي‌ای كه مأمور بررسي وقف اموال دانشگاه آزاد از نظر شرعي شده بود، اين وقف را غيرشرعي دانست. ولايتي در حالی رياست هيئت مؤسس را برعهده گرفته و دست به تغييراتي زده که حالا سيدحسن خميني به‌عنوان عضوي از اعضاي هيئت‌امنا به آن ايراد وارد کرده است. بايد ديد روحاني به‌عنوان رئيس شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي که نهادهاي آموزشي را تحت پوشش خود دارد، با اين نامه به ماجراي تغييرات دومينويي در دانشگاه آزاد ورود پيدا خواهد کرد يا نه.»


ننه‌کبری به دیدار روحانی می‌رود
کبری رحمتی، شیرزنی که با قد خمیده‌اش پای صندوق‌های رأی در انتخابات حاضر و عکسش به سوژه روز رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد، اهل استان البرز است که بر اساس اعلام‌ها قرار است با رئیس‌جمهوری دیدار کند. مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت «شیرزنی قدخمیده که در شهرستان فردیس البرز در روز انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه با سختی بسیار در پای صندوق رأی حاضر شده بود، همت والای مردم ایران را به رخ جهان کشید». داریوش بیات‌نژاد افزود: این شیرزن بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است با دکتر روحانی دیدار کند. وی گفت: این شیرزن در یکی از شعب اخذ رأی شهرستان فردیس حضور داشته است.


جبهه انقلاب اهل بازی به هم زدن نیست


انتخابات تمام شد و به حکم قانون و قواعد مردم‌سالاری باید مقابل رأی ملت که همواره برای ما «میزان» بوده است سر تعظیم و تمکین فرود آورد و نتیجه را پذیرفت. اما تحلیل رفتار مردم، گروه‌های سیاسی و مجریان برگزاری انتخابات موضوعی است که باب آن تازه بعد از انتخابات گشوده می‌شود و همین آسیب‌شناسی‌ها و تحلیل و تفسیرهاست که می‌تواند به عنوان یک تجربه، چراغ راه آینده باشد.

 

 

مفاسد اقتصادی در دانشگاه آزاد
علی اکبر ولایتی در گفت و گو با کیهان با عنوان «روایت ولایتی از مفاسد اقتصادی دانشگاه آزاد «اگر خاموش بنشینم گناه است» بیان داشت: «پس از انتصاب اینجانب از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رئیس هیئت موسس و انتخاب من به عنوان رئیس هیئت امنا، در مسائل متعدد و پیچیده وارد شدم، که این مسائل شامل فسادهای مالی نیز می‌شد.

یاسر هاشمی با تأیید خبر برکناری‌اش از ریاست دفتر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی:این دانشگاه را میراث آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای مردم می‌دانم.

یاسر هاشمی تصریح کرد: با توجه به همه علاقه،‌ انگیزه و وظیفه‌ای که به دانشگاه آزاد اسلامی احساس می‌کردم، علاقه‌مند بودم که کارم را در این دانشگاه ادامه دهم.

پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از تغییرات اولیه دانشگاه آزاد و روی کار آمدن «علی اکبر ولایتی» به عنوان رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، قرعه تغییر در هسته مرکزی دانشگاه آزاد و هیأت امنای آن به نام «یاسر هاشمی» افتاد.

به گزارش «تابناک»؛ پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در 19 دی ماه سال 95 با حکم رهبر انقلاب در سی ام همان ماه، «علی اکبر ولایتی» جانشین وی در هیأت مؤسس دانشگاه آزاد شد.

همزمان با انتصاب ولایتی در هیأت مؤسس زمزمه های تغییر مدیریت «حمید میرزاده» (رئیس سابق دانشگاه آزاد) به گوش رسید و سرانجام سوم اردیبهشت ماه جاری، چهار تن از اعضای هيأت امنا، خواستار برگزاری جلسه فوق العاده هیأت امنا شدند و پس از بحث و بررسی در این جلسه به «حمید میرزاده» پیشنهاد استعفا می شود که وی نمی پذیرد. سپس با موافقت اعضای هیأت امنا، میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی کنار گذاشته و «علی‌محمد نوریان» به سرپرستی این دانشگاه منصوب شد.

 

گفتمان اصیل رقابت


یکی از مسائل مهمی که این روزها ذهن فیلسوفان سیاسی را به خود مشغول داشته، دوام و بقای دموکراسی ‌های معمول است. فلسفه رأی مردم، انتخابات و تداوم قدرت در مدیریت یک نظام مردمسالار، کارآمدی است. یعنی دست مردم برای انتخاب حاکمان بهتر، اصیل تر، شجاع‌ تر، مدیرتر و عادل تر باز باشد و گرفتار حاکمان مادام ‌العمری نشوند. از زمان ظهور انقلابات رنگی و با مداخله قدرت‌ های خارجی در رقابت ‌های انتخاباتی، مفهوم یاد شده در رقابت ‌ها به حاشیه رفته و متن رقابت ‌ها تابعی از متغیر منافع و مصالح قدرت ‌های برون مرزی شده و در این میان مفهوم منافع و مصالح ملی به طاق نسیان کوبیده شده است.


علت مرگ کیارستمی
روزنامه وقایعه اتفاقیه در گزارشی با تیتر «آدرس غلط در مرگ کيارستمي» با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکي به جاي بررسي روند درمان کيارستمي در ايران به علت مرگ در فرانسه پرداخت نوشت: «مسئولان نظام پزشکي کشور بعد از وقفه‌اي طولاني گزارشي از رسيدگي به پرونده مرگ عباس کيارستمي، کارگردان ايراني ارائه کردند؛ گزارشي که درواقع به غير ‌از دو مورد حاوي نکات تازه‌اي نبود؛ مورد اول اينکه کيارستمي به‌دليل تزريق بيش از حد داروي هپارين دچار خونريزي مغزي در فرانسه شده است و همزمان مسئولان فرانسوي از ارسال پرونده باليني او استنکاف کرده‌اند.

آغاز بازرسی حجاب کارمندان ادارات از ماه آینده
بر اساس ابلاغیه برخی استانداری های کشور به مدیران محلی، اعلام شده است حسب تقویم برنامه های ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور در سال 96، مقرر شده از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز شود که شامل اداراتی چون دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و بانک های دولتی و خصوصی خواهد بود.


انتخابات ریاست جمهوری تأملی بر دستاوردها

علی اکبر صالحی در ایران نوشت:
طی 300 سال گذشته برگزاری انتخابات همواره یکی از نقاط عطف و تاریخ ساز هر دولت وملت مدرن به حساب آمده است و این ظرفیت را دارد تا همه مناسبات سیاسی، اقتصادی یک کشور و حتی تحولات بین‌المللی را تحت‌الشعاع قرار دهد. انتخابات در ایران با تحقق انقلاب مشروطه در سال 1285 و تشکیل مجلس شورای ملی آغاز شد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار مردمسالاری دینی، انتخابات به‌صورت گسترده و با حضور غالب مردم در تعیین همه ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایفای نقش کرده است. نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت سال‌جاری همچون بسیاری از انتخابات پیشین شگفت انگیز و تحسین برانگیز بوده است.

 

 


انتخابات
روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان «دولت امید علیه فراکسیون امید» نوشت: «این نخستین باری نیست که وزرای حزب اعتدال و توسعه در انتخابات هیأت رئیسه مجلس دخالت می‌کنند. سال 95 نمایندگانی که با عارف عکس یادگاری گرفتند و به واسطه همان تصویر هم به بهارستان راه یافتند، آرای خود را به خاطر لابی‌های گسترده وزیران حزب اعتدال و توسعه و همینطور وعده‌ها‌یی که از آنها دریافت می‌کردند، از سبد رای عارف به سبد رای لاریجانی منتقل کردند. حال در این میان باید حسن روحانی را به عنوان رئیس دولت‌ها‌ی یازدهم و دوازدهم مورد خطاب قرار داده و به او هشدار داد که این اقدامات وزرایش در نهایت به نام او ثبت خواهد شد.

 


حفظ و سازماندهی انرژی اجتماعی


انتخابات ریاست‌جمهوری نمادی از به‌ثمررسیدن انرژی اجتماعی یک جامعه در غیاب نهادهای مدنی بود. در جامعه ایران، نهادهای مدنی مانند احزاب، اتحادیه‌های کارگری و انجمن‌های صنفی بسیار ضعیف‌اند؛ اما در غیاب این نهادها تلاش گسترده نیروهای مردمی از شروع اعلام نامزدها، آغاز و در شبکه‌های اجتماعی مجازی سرنوشت ریاست‌جمهوری را تعیین کرد١. حفظ انرژی اجتماعی برای ایجاد تغییرات و مدیریت آن در جوامعی مانند ایران که نهادهای مدنی به هر علتی ریشه ندوانده‌اند و در دوران طفولیت به سر می‌برند، برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی اهمیت بسیار دارد. در جوامعی که از نعمت نهادهای مدنی برخوردارند، انرژی مردمی برای کنش‌های جمعی دارای سازماندهی دائمی است و انتخابات تنها یکی از جلوه‌های حاکمیت مردم است.