Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


May 29, 2017

 

دوباره ایران! دوباره تحریم

زهرا طباخی در وطن‌امروز نوشت:
دوباره تحریم شدیم! شرایط همانطور که در دولت باراک اوبامای دموکرات برنامه‌ریزی شده بود در دولت دونالد ترامپ جمهوری‌خواه ادامه پیدا کرد و پسابرجام برکت نزایید! هیچ امتیاز قابل عرضی دشت نکردیم و در مقابل برنامه اعمال فشار دشمن نیز قدرت و سرعت بیشتری یافت. فی‌الواقع هم باید استقلال و پیشرفت و اقتصاد ملی را بایگانی کنیم و هم به برنامه برجام به‌علاوه تحریم‌های جدید متعهد بمانیم!

 


ربنای شجریان امسال از تلویزیون پخش می‌شود؟
»ربنا»ی استاد محمدرضا شجریان پس از هشت سال، ماه رمضان امسال با تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «احتمالاً» از تلویزیون پخش خواهد شد. این خبری است که در روزهای گذشته در سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف منتشر شد و امیدهای تازه‌ای را برای پخش دعای قرآنی محمدرضا شجریان که آن را ۳۲سال پیش و در دستگاه «سه‌گاه» خوانده ایجاد کرده است. روزنامه «ایران» می‌افزاید: یک منبع آگاه روز پنجشنبه در حاشیه نشست اعضای کابینه «حسن روحانی» خبر داد که نامه‌ای از سوی «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رئیس سازمان صدا و سیما نوشته و درآن خواستار پخش «ربنای» استاد محمدرضا شجریان در ایام ماه مبارک رمضان شده است. این منبع آگاه به ایرنا گفت:این نامه در حاشیه نشست روز چهارشنبه سوم خرداد اعضای کابینه «حسن روحانی» تسلیم «عبدالعلی علی عسکری» رئیس سازمان صدا و سیما شده است. همچنین در این جلسه، تعداد دیگری از اعضای هیأت دولت از این پیشنهاد حمایت کرده‌اند و خواستار پخش ربنا شده‌اند. اثر جاودانه محمدرضا شجریان، ۱۹ اردیبهشت ماه سال‌جاری توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شد.


بازگشت ارتجاعی “شورای نگهبان” به ایام الجاهلیه


دشمنان مردمسالاری- فسیلهای رسوب کرده در شورای نگهبان امثال احمدجنتی و موحدی کرمانی- به بهانهء مخالفت با حسن روحانی، ایران را به “پاکستان” و “کافرستان” و شهروندان را به “آل حلال” و”اهل حرام” تفکیک کرده اند!
حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفتگو با«انتخاب»:
گفت:
انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران آزاد است و هر کس به هر نامزدی بخواهد رأی می دهد. مردم جامعه ایران همچون گذشته ثابت کردند از لحاظ سیاسی بیدار و روشن هستند، اوضاع کشور را درک می کنند و اقدام لازم را در وقت مناسب انجام می دهند. در مجموع انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با امنیت و سلامت برگزار شد.


حجت الاسلام حسین ابراهیمی درباره سلامت انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و پیام حضور 41 میلیونی مردم در پای صندوق های رأی گفت: این مشارکت گسترده در انتخابات به داخل و خارج از کشور پیام داشت چون نشان داد بعد از مدت 38 سال از پیروزی انقلاب مردم به سرنوشت خود، نظام و انقلاب بی تفاوت نیستند و آینده کشور برای شان اهمیت دارد.

 

چرا قطر به ایران نزدیک شده است ؟
حامدرحیم پور در خراسان نوشت:
تنش میان قطر و کشور های دیگر حوزه خلیج فارس، به ویژه عربستان و امارات، به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.پس از نشست هفته قبل ریاض، امیر قطر، با انتقاد از سیاست های سعودی، دشمنی با ایران به عنوان کشوری قدرتمند و اسلامی را بیهوده و حماس و حزب ا… را گروه های مقاومت معرفی کرده بود.هرچنددر پی انتشار گسترده اظهارات امیر قطر، دولت این کشور اعلام کرد که سایت خبرگزاری این کشور هک شده و انتساب چنین سخنانی به امیر قطر صحت ندارد اما مقامات سعودی حملات رسانه ای تندی را علیه قطر به راه انداخته و اصرار دارند خبر هک شدن سایت این خبرگزاری بی اساس است
واقعیت این است که قطری ها ترسیده اند. نه از ایران، بلکه از همسایه ای که صد ها میلیارد دلار سلاح در انبار های خود دارد و باز هم در حال خرید است به ویژه این که اختلافات ارضی دیرینه ای نیز با ریاض دارند. لیست خرید 110 میلیارد دلاری سعودی ها باید هم نگرانی عمده ای برای کشور های کوچک حوزه خلیج فارس باشد.
قطری ها به خوبی بر این نکته واقف بوده و هستند که سعودی ها اگر همه دنیا را هم خریداری کنند، جرات و جسارت حمله به ایران را ندارند.

 

روحانی: مخالفان سند 2030 طلاب ساده بلندگو به دست اند
در پی اعلام خبر دیدار رئیس جمهور با آیت الله مکارم شیرازی، دفتر این مرجع تقلید، اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: جناب رئیس جمهور محترم عصر پنجشنبه در دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی (مدّظلّه)، با ایشان در فضایی صمیمانه و جدی ملاقات داشتند.پس از توضیحات ریاست جمهوری درباره مسائل مختلف کشور معظم له تذکراتی درباره مشکلات کشور داده و رهنمودهایی ارائه نمودند که امیدواریم انجام گردد و آینده‌ای بهتر از گذشته نصیب همه شهروندان گردد. شایان ذکر است در متن سایت ریاست جمهوری، جز در موارد قطع یارانه ثروتمندان و افزودن یارانه فقرا (که به نفع دولت است) خبری از دیگر تذکرات آیت الله مکارم شیرازی نیست. این مرجع تقلید اخیرا موضع جدی‌ای علیه سند ۲۰۳۰ گرفته‌اند، اما رییس جمهور مخالفان این سند را طلاب ساده بلندگو به دست خوانده اند.

 


محمدمهاجری روزنامه نگار اصولگرا درباره پیشنهاد لیدر شدن «حجت الاعدام رئیسی» برای جریان اصولگرا


��اگر یکماه اخیر را از زندگی آقای رئیسی حذف کنیم،شخصی را می بینیم که نمی تواند با اصولگرایان کنار بیاید

��آقای رئیسی اساساً سیاستمدار نیست و در سابقه ایشان هم چنین چیزی وجود ندارد. نمی‌توان از سن ٥٧ سالگی تازه وارد کار سیاست شد. اشتباه بزرگ ایشان این بود که وارد کار سیاست شد و اشتباه بزرگ‌تر این خواهد بود که بخواهد نقش لیدری را ایفا کند.

��با فرض وقوع چنین اتفاقی همین افرادی که اکنون اصولگرایان تندرو شناخته می‌شوند، یعنی کسانی که اساساً باعث مرگ اصولگرایی شده‌اند، تلاش خواهند کرد پشت سر ایشان قرار بگیرند.

��این را نیز اضافه کنم که من ایشان را بشدت فردی اخلاقی می‌دانم. دوست دارم یک ماه سیاست‌ورزی انتخاباتی ایشان را از ذهن خودم پاک کنم. اگر آقای رئیسی نیز این یک ماه را از زندگی خود پاک کند، تازه به اصولگرایی تبدیل می‌شود که نمی‌تواند با جریان اصولگرایی که اکنون

در جامعه شناخته می‌شود، کار کند

 


بسترساز تحریم‌های جدید امریکا
حسن رشوند در جوان نوشت:
کمیته روابط خارجی سنای امریکا پنج‌شنبه گذشته با 18 رأی موافق و سه رأی مخالف طرح موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران ـ 2017» را به تصویب رساند و در توجیه این اقدام کینه‌توزانه خود مدعی شد که طرح مزبور خللی در اجرای تعهدات دولت امریکا ذیل توافق هسته‌ای با ایران وارد نمی‌کند. هرچند برخی منابع خبری مدعی شده بودند مصوبه کمیته روابط خارجی امریکا با رایزنی مقامات سابق کاخ سفید تعدیل شده است ولی آنچه مسلم است این است که این 10کمیته بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و با توجه به آنکه گزینه ایده‌آل آنها بار دیگر بر کرسی قدرت اجرایی کشور تکیه زده، اقدام به چنین کاری کرده است و فراتر از این اقدام، ‌نفس کاری است که صورت گرفته است. د

 

واکنش مجید انصاری به حرام خواندن رأی مردم
حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری در گفت‌وگو با «جماران»، در پاسخ به پرسشی درباره حلال و حرام خواندن رأی مردم توسط برخی شخصیت‌ها، اظهار کرد: تعبیر «حلال» و «حرام» در رابطه با آرای انتخاباتی یک بدعت و انحراف در ادبیات سیاسی کشور و مغایر با قوانین و مقررات است. بنابراین، عبارات حلال و حرام دستاویزی برای توجیه شکست انتخاباتی برخی کاندیداها و هواداران آنها شده است؛ لذا بهتر است به جای فرافکنی و دوقطبی‌ کردن جامعه و استفاده ابزاری از تعابیر دینی به بررسی علل واقعی شکست خود در روش‌های نادرستی که در تبلیغات انتخاباتی و اقدامات تخریبی آنها علیه دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید ظرف چهار سال گذشته به کار گرفته‌اند جست‌وجو کنند و به تصحیح رفتار و گفتار خود با جامعه بپردازند.پیش‌بینی می‌شود که آرای جناب آقای دکتر روحانی در صورتی که همه مردم امکان رأی دادن پیدا می‌کردند به حدود ۲۷میلیون تن می‌رسید.


حمایت یک روحانی از حضور بانوان در ورزشگاه
حجت الاسلام نقویان درباره حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها بر این باور است که عامل فرهنگ سازی در این مقوله بسیار مهم است. او تأکید دارد که اگر فرهنگ سازی حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها انجام شود منع فقهی نیز در این زمینه وجود نخواهد داشت.

 

رأی معنادار شهری و روستایی
مرتضی مبلغ در ایران نوشت:
انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم سوژه‌های فراوانی برای تحلیلگران و پژوهشگران حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. در جریان تبلیغات انتخابات، نامزدهای رقیب روحانی، تمرکز عمده خود را از یک‌سو بر تخریب عملکرد دولت یازدهم و از طرفی دیگر بر طرح شعارهای بزرگ و در عین حال غیر عملیاتی اقتصادی گذاشتند. تخریب دولت یا به تعبیر دیگر اتخاذ رویکرد سلبی، بیشتر ناشی از فقدان برنامه‌های ایجابی در اردوگاه اصولگرایان بود. از همین منظر و با توجه به نداشتن برنامه‌های مشخص، تاکتیک طرح شعارهای اغوا کننده همچون دو یا 3 برابر کردن یارانه‌های نقدی و تقسیم‌بندی جامعه به فقرا و اغنیا را برجسته کردند. به نظر می‌رسد آنها در محاسبات خود نیم نگاهی به برنامه‌های انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد داشتند و بیراه نبود که تعداد نسبتاً زیادی از وزیران کابینه‌های نهم و دهم در ستادهای اصولگرایان جمع شده بودند


تکذیب ادعای انتقال پیام آمریکا به ایران از طریق روسیه
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص ادعای مطرح به نقل از روزنامه الرای کویت مبنی بر انتقال پیام آمریکا به ایران از طریق روسیه، این ادعا را رد و به شدت تکذیب کرد.

 

نرگس محمدی به بیمارستان منتقل شد

‏⁧رگس محمدی ⁩، نائب‌رییس کانون مدافعان حقوق‌بشر در پی خون‌ریزی شدید رحم از ⁧ زندان اوين ⁩ به بیمارستان منتقل و بستری شد.

 


کاندیدای فراکسیون امید برای ریاست مجلس کیست؟
سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تصمیم فراکسیون امید مجلس برای انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس خبر داد. بهرام پارسایی اظهار کرد: در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید که با حضور بیش از ۹۰ نماینده تشکیل شد به اتفاق آرا مصوب شد در صورتی که کف مطالبات فراکسیون که حفظ وضع موجود هیأت رئیسه است محقق نشود، مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس انتخاب شود. وی افزود: این تصمیم بعد از تفاهم دو فراکسیون مستقلین و ولایی برای تقسیم کرسی های هیأت رئیسه به نسبت شش به شش اتخاذ شده است.