Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


May 26, 2017

 

«رازگشايي از استعفاي شيخ»

شايعه كانديداتوري، شايعه استعفا شايعه عزل، شايعه رياست بر مجمع، شايعه توصيه به كانديداها و هزار و يك شايعه ديگر. علي‌اكبر ناطق‌نوري در تمام اين سال‌ها همه اين شايعه‌ها را رد كرده است. از همان دوم خرداد ٧٦ كه براي رقيبش پيام تبريك فرستاد ديگر سوداي قدرت را در سر نداشت. سال ٨٤ نگران از آينده كشور از هاشمي خواست كانديدا شود، درخواستش كمي دير اجابت شد و او در اين مدت ساير كانديداهاي اصولگرا را ساماندهي كرده بود. اما وقتي اصولگرايان در سال ٨٤ به كار تشكيلاتي «نه» گفتند و حاضر به حمايت كانديداي اصلي اصولگرايان يعني «علي لاريجاني» نشدند رخت كار حزبي را هم از تن درآورد و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري ماند.

 

 

***محسن هاشمی گزینه اصلی اصلاح‌طلبان
یکی از گزینه های اصلی اصلاح طلبان برای شهرداری تهران «محسن هاشمی رفسنجانی» است.هاشمی در انتخابات شورای شهر با کسب حدود یک میلیون 800 هزار رأی با اقتدار نفر اول شورای تهران شد. او ۱۳ سال ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را بر عهده داشته‌است و اکنون به عنوان معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی فعال است. هاشمی در کارنامه مدیریتی خود رئیس هیئت مدیره اتحادیه قطارهای شهری کشور و ریاست هیئت مدیره انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران را عهده دار بوده است.

 

 


دو تن از مراجع بزرگ قم و یکی از بنیانگذاران جامعه مدرسین به روحانی رای دادند

 

آیت الله محسن غرویان از اساتید حوزه معتقد است که برخی فعالیت های تخریبی باعث کاهش آرای روحانی در قم شد، با این حال، بسیاری از مراجع و علما به او رای دادند.


غرویان در گفتگو با خبرنگار «انتخاب» اظهار داشت: در قم، برخی طلبه های جوان را به کار گرفتند و آنها را علیه روحانی به میان مردم و روستاها فرستادند و مسئله20300 را بزرگنمایی کردند و نهایتا این تبلیغات موثر افتاد.


وی افزود: بدنه ی علمی حوزه و اکثریت اساتید سطوح بالای حوزه، دکتر روحانی را در انتخابات حمایت کرده اند. همچنین، اخیرا بیانیه ای آماده کرده اند که بزودی منتشر می شود.

 

غرویان اضافه کرد: طیف وسیعی از اعضای جامعه مدرسین گفتند نظرمان به غیر از روحانی نبوده است. حتی در شب انتخابات، از یکی از معممین مورد وثوق شنیدم که ایشان نام دو تن از مراجع بزرگ قم و همچنین یکی از اعضای بلندپایه فعلی جامعه مدرسین را بعنوان حامیان روحانی نام برد. از بیت این مراجع که پرسیده شده بود، گفته بودند به دکتر روحانی رای بدهید.


وی ادامه داد: برای اهل اطلاع مسلم بود که جمع زیادی از مراجع و شخصیت های برجسته حوزوی و استاید سطوح خارج حوزه، حامی روحانی هستند.


غرویان در پاسخ به سئوالی در مورد دیدار رئیسی با یک خواننده جنجالی گفت: به نظر می رسد آن دیدار، دیدار خوبی نبود و به صلاح کاندیدای محترم نبود. انچه که ما در بین مردم، جامعه و اهل حوزه و علما و مدرسین دریافت کردیم، نشان از نارضایتی داشت، می گفتند که ان دیدار باعث ریزش ارای جناب رئیسی شده است.


وی افزود: فکر می کنم خود اقای رئیسی هم از اثار بعد از آن دیدار چندان راضی و خشنود نیستند. آن دیدار، دیدار خوبی نبود.

 

 

 

 


اتهامات رئیسی به روحانی در انتخابات برای مردم قابل قبول نبود / دو قشر مهمی که به روحانی رای دادند

 

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ ایندین اکسپرس در گزارشی تحت عنوان «دوباره روحانی» نوشت: به خودی خود پیروزی مجدد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری تعجب برانگیز نبود . همه انتخابات های ریاست جمهوری از اول انقلاب اسلامی تا کنون دو دوره ای بوده است. اما تکته مهم این است که در انتخاباتی که مشارکت آن 70 درصد بوده است روحانی موفق شد با 57 درصد آرا ابراهیم رییسی کاندیدای رقیب را شکست دهد.
به گزارش انتخاب، حامیان روحانی به دنبال تعامل بیشتر با جهان و جلوگیری از انزوای ایران در محیط بین المللی اند. از این گذشته روحانی باید اقتصاد ایران را که تحت تاثیر قیمت نفت است احیا کند. از هر چهار ایرانی یک نفر بیکار است.
رییسی اقتصاد ایران را هدف گرفته بود اما مواضع تند او و همچنین اتهاماتی که به روحانی برای افت ارزشهای دینی زده بود برای بسیاری قابل قبول نبود به ویژه برای نسل جوان رای و زنان . این دو قشر مهم ایران روحانی را دارای مواضع روشن تری در این خصوص می دانند. روحانی باید مطالبات و امیدهای حامیان خود را جامه عمل بپوشاند. آنها به دنبال آزادی شبکه های اجتماعی اند.

 

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نظام پارلمانی و استفاده از اقلیت های مذهبی در دولت

 


به نظرم در استانداری ها و فرمانداری ها می توان از اقلیت های مذهبی استفاده کرد. این کار آثار مثبتی در دنیای اسلام دارد و باعث کاهش دشمنی آنها با ما می شود.


نیاز است درباره موضوع نظام پارلمانی که هرچند وقت یکبار از طرف برخی افراد پیگیری می شود، بیشتر تحقیق و بررسی کنیم. به نظرم در نظام پارلمانی نقش مردم در انتخابات کمتر می شود.


در حال حاضر رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می شود ولی در آن صورت یک بار مردم مجلس را انتخاب می کنند و این مجلس است که رئیس جمهور را انتخاب می کند.

 

 

روحانی: می خواستند امام رضا را ابزار سیاسی کنند، اما مردم جوابشان را دادند / امیدواریم روزی بساط «مرگ» از شعارها جمع شود / حرف برای گفتن زیاد است؛ در یادداشت هایم برای آینده می نویسم که خیلی بر ما سخت گذشت تا این برجام به سرانجام برسد

 

رییس‌جمهور تاکید کرد: در سال ۸۸ بداخلاقی و تهمت توانست تا حدی کار را پیش ببرد اما در سال ۹۶ مردم مقابل بداخلاقی‌ها ایستادند. این متانت و قضاوت مردم بود.


به گزارش «انتخاب»، حسن روحانی در همایش تجلیل از فعالان ستادهای روحانی در سراسر کشور عنوان کرد: بسیار خوشحالم از این اجتماع شکوهمند عزیزانی که در طول هفته‌های گذشته بار سنگینی را بر دوش داشتند و به خوبی آن را به مقصد رساندند.


او افزود: رسانه آنچنانی در اختیار ما نبود ستادهای ما پول هم نداشتند اما ستادهای رقیب کمک کردند اعضای ستادهای ما شام را ستادهای آنها می‌رفتند اما فضای بسیار خوبی در سایه شجاعت شما مردم و ایستادگی شما و صبر شما بود.