Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


Jun 8, 2017

 

تیراندازی در مجلس ایران؛ «انفجار انتحاری» در مرقد آیت‌الله العظمی خمینی

 


خبرگزاری‌ها در ایران از وقوع تیراندازی در «راهروهای» مجلس و همچنین در آرامگاه آیت‌الله خمینی در روز چهارشنبه، ۱۷ خردادماه، خبر می‌دهند.
گزارش‌ها حاکی است که در جریان تیراندازی‌ها چندین نفر زخمی و مجروح شده‌اند.
بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، روز چهارشنبه به فاصله چند دقیقه، چند فرد مسلح به مجلس ایران و حرم آیت‌الله خمینی حمله کردند.
ساعت ده و نیم صبح روز چهارشنبه خبرگزاری‌ها گزارش دادند که یک فرد با تیراندازی به سوی نیروهای حفاظت مجلس وارد ساختمان این نهاد شده و سه نفر از این نیروها در این درگیری زخمی شدند.
دقایقی بعد اما خبرگزاری ایسنا خبر داد که چهار فرد مسلح با تیراندازی وارد مجلس شده و با هدف قرار دادن تعدادی از نیروهای حفاظت مجلس به تیراندازی خود ادامه می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، الیاس حضرتی، نماینده تهران، نیز گفت: «ضاربان سه نفر بودند که مجهز به دو قبضه کلاشینکوف و یک قبضه سلاح کمری (کلت) بودند.»

 


خبرگزاری تسنیم نیز بر اساس «شنیده‌ها» اعلام کرد که یکی از ماموران حفاظت مجلس در این درگیری کشته شده است.
این خبرگزاری در عین حال اعلام کرد که هیچ منبع رسمی این خبر را تائید نکرده و این خبر را صرفا بر اساس شنیده‌ها منتشر کرده است.
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، پس از این حادثه درهای خروجی و ورودی مجلس بسته شده و از خروج نمایندگان از صحن علنی مجلس جلوگیری شد. با این حال جلسه علنی مجلس ادامه یافت.
در حالی که خبرگزاری ایسنا از ادامه درگیری بین افراد مسلح و نیروهای حفاظت مجلس خبر می دهد، اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس از دستگیری یک فرد مسلح خبر داد.
به گزارش خبرگزاری میزان، وی گفت: «این اتفاق پس از گیت اول و خارج از محوطه بسته مجلس بوده است.»
حفاظت از مجلس و اکثر نهادهای حکومتی در ایران بر عهده سپاه پاسداران است. در ساختمان مجلس چندین در ورودی و خروجی هست که برخی از آنها چند صد متر با ساختمان صحن علنی مجلس فاصله دارد و در این فاصله نیز چندین در الکترونیکی وجود دارد.


دقایقی پس از انتشار گزارش‌ها از حمله 
به ساختمان مجلس، توئیتر خبرگزاری فارس و روزنامه ایران خبر دادند که فردی مسلح با ورود به حرم امام خمینی و تیراندازی چند تن را مجروح کرده است.


خبرگزاری کار ایران، ایلنا، خبر داد که یکی از مهاجمان خود را منفجر کرده و دو فرد دیگر دستگیر شده‌اند.
به گفته این خبرگزاری، در این حادثه یک نفر از حاضران در این مکان کشته و پنج نفر مجروح شده‌اند.
خبرگزاری صداوسیما نیز خبر داد که چهار فرد مسلح با ورود به آرامگاه آیت‌الله خمینی شروع به تیراندازی به افراد کردند که بر اثر آن دو نفر زخمی شدند.
این خبرگزاری به نقل از یک «منبع آگاه» که نام او ذکر نشده اعلام کرد که یکی از این افراد خود را
منفجر کرده، یک نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده و یک زن هم بازداشت شده است.


واکنش اینستاگرامی روحانی به سند 2030


روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «دروغ‌های بزرگ درباره سند 2030» به واکنش اینستاگرامی روحانی به موضوع 2030 پرداخته است. در این گزارش می خوانیم: «اینستاگرام حسن روحانی رئیس جمهوری، با انتشار تصاویری همراه با متن‌های توضیحی با عنوان «دروغ‌های بزرگ درباره سند 2030» جزئیات تازه‌ای از دروغ‌ها و فضاسازی‌های هفته‌های اخیر درباره این سند را برملا کرد. «اینستاگرام» روحانی دیروز یک به یک دروغ‌هایی را که درباره این سند در هفته‌های پیش و پس از انتخابات مطرح شد برشمرد و به هر یک از آنان، با سند و مدرک پاسخ داد.

 

 

 


ترامپ تلفنی با ملک سلمان گفت وگو کرد
 

ساعاتی پس از اعلام جانبداری رئیس جمهوری آمریکا از هجوم دیپلماتیک و اقتصادی چند کشور عربی علیه ‏قطر، دونالد ترامپ تلفنی با پادشاه عربستان گفت وگو کرده و خواستار اتحاد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس شد.‏

 


به گزارش رویترز در این تماس تلفنی که روز سه شنبه صورت گرفت، رئیس جمهوری آمریکا از موضع جانبدارانه ‏خود دوری کرده و خواستار پایان اختلاف کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شده است.‏


رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه کاخ سفید درباره محتوای این تماس تلفنی تصریح کرد: پیام وی (ترامپ) این بود که ما نیازمند ‏اتحاد برای جنگیدن با ایدئولوژی افراطی گری و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم هستیم. اتحاد خلیج (فارس) برای صلح و امنیت منطقه 
اهمیت دارد.‏

 

 


توضیحات لاریجانی درباره حادثه صبح امروز مجلس


رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره حادثه تیراندازی صبح امروز مجلس ارائه کرد.


علی لاریجانی در پایان جلسه علنی گفت: امروز صبح چند تن از تروریست‌های بزدل اقدامات سبکی را انجام دادند که با آنها برخورد جدی شد و نمایندگان در این مسیر با آرامش کارشان را انجام دادند.

 


وی خاطرنشان کرد: موضوع جزئی است و تروریست‌ها دنبال مسأله سازی هستند و از آنجایی که ایران یک قطب در مبارزه با تروریسم است می‌خواهند خدشه وارد کنند.


لاریجانی خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و مشکل حل خواهد شد.


 

کدام وزرا تغییر می کنند؟
 

روزنامه شرق در گزارش اصلی خود با عنوان «سناريو‌هاي حذف و اضافه كابينه» مدعی شده است که تغيير وزيران کشور، علوم، آموزش‌و‌پرورش، صنعت، راه‌و‌شهرسازي و رياست دفتر رئيس‌جمهوري قطعی است. در بخشی از این گزارش می خوانیم:« اكنون كه تغيير كابينه قطعي شده، پرسش اصلي اين است كه تغييرات به کدام اعضاي کابينه خواهد رسيد؟ شنيده‌ها حاكي از آن است كه براي هم‌انديشي در‌اين‌باره، جلساتي با حضور رئيس دولت اصلاحات، چهره‌هاي اصلاح‌طلب و چند نماينده از دولت تشکيل شده است. در اين جلسات درباره اينکه تغييرات کابينه حول چه وزارتخانه‌هايی مي‌چرخد، بحث شده است. همچنين درباره گزينه‌هاي که مي‌توانند جايگزين وزراي فعلي باشند هم صحبت شده است. بر اساس آنچه از اين جلسه‌ها شنيده شده، جايگاه سخنگويي دولت، وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت آموزش‌و‌پرورش، رياست دفتر رئيس‌جمهوري، وزارت صنايع و بازرگاني و وزارت راه‌و‌شهرسازي، ازجمله وزارتخانه‌هايي هستند که دستخوش تغيير قرار خواهند گرفت.

 

 


اظهار تعجب خبرنگار مشهور سی ان ان از حادثه تروریستی صبح امروز مجلس


فردریک پلایتگن، خبرنگار مشهور سی ان ان با حضور در برنامه ویژه و زنده این شبکه در لندن گفت که انجام چنین حمله ای در تهران به شدت عجیب است.


پلایتگن که خودش بارها به ایران سفر کرده در ادامه گفت:ساختمان مجلس ایران به شدت فضایی امنیتی دارد و مراجعین چند بار بازرسی می شوند. از طرفی تهران شهر خیلی امنی است و شما هر ساعتی که بخواهید می توانید در شهر تردد کنید. برای همین می گویم احتمال رخ دادن حمله تروریستی در تهران واقعا خیلی خیلی کم بود.

 


 

جنگ آبی
 

روزنامه قانون در گزارشی با تیتر «جنگ آبي تركيه عليه ايران» نوشت: «يران نمي‌خواهد تركيه در جبهه مخالفان قرار گيرد. به‌همين دليل اين موضوع را به‌ صورت رسمي از طريق سازمان‌هاي جهاني پيگيري نمي‌كند اعتراض احزاب سبز  اين كشورها به پروژه ايليسو موجب شد تا دولت‌هاي آلمان، اتريش و سوييس از اين پروژه  خارج شوند.اگر اين سد ساخته شود يك چراغ سبز براي احداث ديگر سدها در منطقه است و اين پايان بازي سدسازان نيست. در مناطقي از سوريه و عراق كه خشكسالي شديد بوده، تمايل مردم براي پيوستن به جريانات تروريستي، داعش و القاعده بيشتر بوده است. طرح «گاپ» موجب از بين رفتن 90 رودخانه به‌ابعاد زاينده رود در منطقه ميان‌رودان شده است.
 

 

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «دروغ‌های بزرگ درباره سند 2030» به واکنش اینستاگرامی روحانی به موضوع 2030 پرداخته است. در این گزارش می خوانیم: «اینستاگرام حسن روحانی رئیس جمهوری، با انتشار تصاویری همراه با متن‌های توضیحی با عنوان «دروغ‌های بزرگ درباره سند 2030» جزئیات تازه‌ای از دروغ‌ها و فضاسازی‌های هفته‌های اخیر درباره این سند را برملا کرد. «اینستاگرام» روحانی دیروز یک به یک دروغ‌هایی را که درباره این سند در هفته‌های پیش و پس از انتخابات مطرح شد برشمرد و به هر یک از آنان، با سند و مدرک پاسخ داد.

 

 


هدیه ای که عربستان به ایران داد
 

عربستان با اقدامات تهاجمی علیه قطر، این کشور را سمت تهران هل داده و هدیه ای بی سابقه به ایران داده است.


خبرگزاری بلومبرگ (bloomberg) به نتیجه عکس دادن اقدامات عربستان اشاره کرده که همچون «هدیه ای بی سابقه برای ایران» بوده است.


بلومبرگ نوشت: گسستن کشورهای عربی از قطر که با رهبری عربستان انجام می شود، دوحه را به آغوش ایران هل می دهد.


در ادامه این گزارش آمده است: جدایی عرب ها از قطر با هدایت سعودی در حال نتیجه عکس دادن به نفع ایران بوده و دست کم در شرایط کنونی، این اقدامات در راستای منافع تهران تمام شده
است.


محسن رضایی: عوامل حادثه تروریستی امروز تهران به زودی معرفی می شوند
 فرمانده اسبق سپاه و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توییر خود نوشت: عوامل حادثه تروریستی امروز تهران به زودی معرفی می شوند.
او نوشت: این ماجرا تمام می شود خونسردی خود را حفظ کنید. عوامل حادثه تروریستی امروز تهران به زودی معرفی می شوند.
محسن رضایی همچنین نوشت که عذابی سخت در انتظار تروریست ها خواهد بود؛ قصاص ما سخت و به یاد ماندنی خواهد بود.

 


 

راهکار وزیر ورزش برای ورود خانم ها به ورزشگاه
 

روزنامه «اعتماد» در گفت و گو با مسعود سلطاني‌فر، وزير ورزش در ارتباط با موضوع ورود خانم ها به ورزشگاه با عنوان «همه بايد هماهنگ شوند تا خانم‌ها به ورزشگاه راه يابند» به نقل از وی نوشت: «من خودم سال‌هاي قبل از پيروزي انقلاب استاديوم آزادي و امجديه زياد مي‌رفتم البته من طرفدار تيم ملي فوتبال هستم! واقعا در آن ايام يادم نمي‌آيد كه شنيده باشم فحاشي با اين وضعيتي كه بعضا امروز شاهد آن هستيم، باشد. حالا ممكن بود جاهايي هم تندي كنند ولي به هر حال دوز آن خيلي پايين بود و اينطوري نبود. مردم ما، حرمت خانواده‌ها و خانم‌ها را حفظ مي‌كنند. البته الان هم اينطور است. ما فكر مي‌كنيم شرايط حضور خانواده‌ها را حتما بايد در تعدادي از رشته‌هاي ورزشي به خصوص آنها كه سالني است، فراهم كنيم. يك مقدار هماهنگي كار توجيهي نياز داريم و بايد وقت بگذاريم تا با كساني كه دست‌اندركار هستند، بحث و گفت‌وگو كنيم و نمونه‌هاي مختلف فيلم نشان‌شان دهيم و حتي اينها را تست كنيم تا همه به يك باور و عزم عمومي برسيم. اگ

 

 


واکنش ظریف به حادثه تروریستی تهران


وزیر امور خارجه ایران که امروز برای دیداری رسمی به ترکیه سفر کرده است، در آیین استقبال از وی در فرودگاه ترکیه، با اظهار تاسف از حادثه تروریستی در تهران گفت:  تروریسم مشکلی است که در سطح منطقه خاورمیانه و جهان با آن مواجه هستیم. 
به لحاظ امنیتی و اقدامات تروریستی شرایط بسیار بدی در منطقه حاکم است. این اقدام کور را محکوم می کنیم

 

 


محمد رضا عارف: با وحدت اجازه ماجراجویی به تروریست هارا نمی دهیم


 محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در توییتر خود  و در واکنش به حادثه تروریستی امروز تهران نوشت: با وحدت و همدلی در داخل کشور و هوشیاری نهادهای امنیتی و نظامی اجازه ماجراجویی به تروریست ها را نمی دهیم.