Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


Jun 7, 2017


تکذیب نقش وزارت اطلاعات در پلمب نمازخانه اهل سنت
یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات خبر منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر پلمب نمازخانه اهل سنت در یافت‌آباد را تکذیب و اعلام کرد، این وزارتخانه هیچ دخالتی در موضوع نمازخانه نداشته است. ایسنا نوشت؛ این مقام امنیتی تاکید کرد: این وزارتخانه به‌دنبال پیگیری و برخورد قانونی با منتسب‌کنندگان این اقدام و نیز خبر آن به وزارت اطلاعات است. وی اظهار کرد: مردم عزیز کشورمان باید آگاه باشند که وزارت اطلاعات وظایف خود را با قاطعیت صرفا در چارچوب قانون دنبال می‌کند و با سوءاستفاده‌کنندگان از نام این وزارتخانه و نام مقدس سربازان گمنام امام زمان برخورد خواهد کرد


رمضان شمسی فیلسوفانه با این همه ایراد!؟

رمضان و حج شمسی که این روزها به خاطر گرمای هوا از سوی دکتر عبدالکریم سروش مطرح شده و مورد توجه آنهایی قرار گرفته که دوست دارند رمضان و حج خنک‌تری داشته باشند، با همان فرض‌ها اشکالاتی دارد که معلوم نیست چرا به آن توجه نشده است.
در این ایده، دکتر سروش می‌گوید باید رمضان و ذیحجه را در یک فصل خنک قرار داد و برای حل مشکل گردشی بودن ماه‌های قمری، برخی ماه‌های کم‌اهمیت قمری را ۳۰ یا ۳۱ روزه فرض کرد تا سال قمری هم مثل سال شمسی ثابت بماند و دو ماه رمضان و ذیحجه، همواره در فصل خنک باقی بمانند.
نکته اصلی اینجاست که فصل‌های خنک در دو نیمکره متفاوت است و اگر نیمکره شمالی زمستان و خنک باشد، نیمکره جنوبی تابستان و گرم است و معلوم است که نمی‌شود برای نیمکره جنوبی که بیشتر قاره امریکای جنوبی و نیمی از آفریقا و استرالیا و کشورهای مهم دیگری در آن نیمکره قرار دارند و میلیون‌ها مسلمان در آن زندگی می‌کنند،.

جنگ «آل»‌ها پس از ائتلاف
»
وزنامه جوان در گزارشی با تیتر «جنگ «آل»‌ها پس از ائتلاف» با اشاره به اینکه عربستان، امارات، مصر، ليبي، مالديو و بحرين با قطر قطع رابطه كردند، نوشت: «با شدت گرفتن اختلاف بين قطر با اعراب، برخي منابع از احتمال كودتا و اقدام نظامي عليه دوحه خبر مي‌دهند. پايگاه خبري اماراتي ارم نيوز روز دوشنبه با متنوع خواندن عكس‌العمل‌ها در كشورهاي خليج فارس، منطقه خاورميانه و جهان، نسبت به قطع رابطه چهار كشور عربي با قطر، از احتمال وقوع كودتا و تغييرات حكومتي در قطر خبر داد. عبدالعزيز مفسر سياسي عربستاني نيز در صفحه شخصي خود در توئيتر با طرح احتمال وقوع كودتا، از مردم قطر خواست از خانه‌هاي خود خارج نشوند.


تکذیب پرتاب لنگه‌کفش به سمت زائران ایرانی
سرپرست اداره روابط عمومی سازمان حج با بیان اینکه عده‌ای با نشر اخبار کذب در شبکه‌های اجتماعی دنبال حاشیه‌سازی درباره حج ۹۶ هستند، گفت: موضوع منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با پرتاب کفش از سوی مسلمانان عربستان به سمت زائران ایرانی، کذب محض است. انتخاب نوشت؛ سید براهیم اسداللهی اظهار کرد: در حالی که اولین کاروان زائران ایرانی پس از یک سال وقفه در نهم مرداد ماه ۹۶ به عربستان اعزام خواهند شد، شبکه‌های اجتماعی با حاشیه‌سازی، به دروغ، خبر از ورود کاروان زائران ایرانی به مکه و درگیری آنان می‌دهند.

 


قطر را به کجا خواهند برد؟
روز گذشته، عربستان، امارات، بحرین و مصر از قطع روابط همه جانبه خود با قطر از جمله روابط دیپلماتیک خبر دادند. این اتفاق بی سابقه بخشی از جنگ شدید رسانه ای و سیاسی عربستان سعودی و امارات علیه دوحه به شمار می رود که از حدود دو هفته پیش آغاز شده بود. جرقه این ماجرا از سفر ترامپ به ریاض و نشست عربی – آمریکایی زده شد. در آن برهه، اظهارات منتسب به امیر قطر باعث خشم سعودی ها شد. تمجید از ایران و حمایت از گروه های مقاومت مانند حماس و حزب ا… و تأکید بر ادامه مشی خود در حمایت از گروه هایی مانند اخوان المسلمین که ریاض و ابوظبی آنها را تروریستی می دانند کافی بود تا آتش خفته در روابط قطر با ریاض بار دیگر شعله ور شود. علاوه بر این دیدار وزیر خارجه قطر با ژنرال قاسم سلیمانی در بغداد و تبریک امیر این کشور به رئیس جمهور منتخب ایران و تأکید بر اهمیت همکاری های دو جانبه باعث خشم شدیدتر سعودی ها شد.


ادامه چالش های انتخابات
روزنامه اعتماد در سرمقاله امروز خود با عنوان «نقد بيانيه پاياني شوراي نگهبان» نوشت: «در بيانيه شوراي نگهبان ابتدا به توصيف نقاط برجسته و مهم انتخابات پرداخته و به تفسيري كه اين شورا از معناي انتخابات دارد اشاره شده است. سپس به ذكر انجام وظيفه و فعاليت‌هاي اين شورا در انتخابات اخير اشاره و در پي آن متذكر شده‌اند كه در روند انتخابات و روزهاي بعد از آن شكاياتي درباره انتخابات از سوي نامزدهاي انتخاباتي واصل شده است. اين شورا ١٢ مورد از عناوين اين شكايات را كه مصداق تخلف بوده است قيد مي‌كند كه هيچ كدام شامل تقلب نمي‌شود. ب


اشتباه انتخاباتی محسن رضایی در تلویزیون
محسن رضایی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، مدعی شد فرح پهلوی و سلطنت طلب‌ها در انتخابات رأی دادند. به گزارش «ایران» وی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو، مدعی شد که امریکایی‌ها می‌خواهند از طریق دموکراسی وارد ایران شوند و «همه ضدانقلاب‌ها که آدم کشتند یا فراری شدند، صف‌های طولانی در سفارت خانه‌های ایران تشکیل می‌دهند، از فرح پهلوی گرفته تا سلطنت طلب‌ها، همه می‌آیند رأی می‌دهند. » پس از آنکه مجری به او یادآوری کرد که تصویر رأی دادن فرح پهلوی آرشیوی بوده است، رضایی گفت که در انتخابات بعدی شرکت می‌کند! سایت «تابناک» به نقل از مسئول دفتر محسن رضایی عنوان کرد که آنچه بازنشر شده دقیق نبوده است، درحالی که مرور فیلم این گفت‌وگو، وقوع این اشتباه انتخاباتی را تأیید می‌کند.

 

تأملی در سند ٢٠٣٠ عربستان و سفر ترامپ
حدود یک سال پیش حکومت عربستان سندی را تحت عنوان چشم‌انداز این کشور تا سال ٢٠٣٠ به تصویب رساند و منتشر نمود. در مورد این سند چند نکته قابل تأمل است:١- تدوین و ارائه و خصوصا انتشار چنین سندی در عربستان به نوبه خود پدیده‌ای جدید و قابل تأمل است و به نظر من قبل از هرچیز باید به خاستگاه یا انگیزه تدوین چنین سندی توجه نمود و در این زمینه دو نکته مهم قابل طرح است:
ا-عربستان سعودی از یک سو یکی از ده کشور جهان است که اقتصادشان بیشترین وابستگی را به درآمد صادراتی نفت خام دارد. اقتصاد عربستان بسیار غیرمتنوع است و حدود ٩١ درصد از درآمد صادراتی این کشور و بیش از ٤٥ درصد از تولید ناخالص ملی آن از نفت تأمین می‌شود.٢- اما اینکه عربستان تا چه حد خواهد توانست در مسیر اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز خود حرکت کند قابل بررسی و تأمل است. تحقق اهدافی چون گسترش روابط اقتصادی با سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، گسترش بهره‌برداری از معادن و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد.

 


پيش‌نمازي ناطق در افطاري روحاني
روزنامه شرق در گزارش اصلی خود با عنوان «ضيافت سعد‌آباد» نوشت: «روحاني در اولين گفت‌وگوي خود با مردم در تلويزيون از حمايت‌هاي سيدمحمد خاتمي و اسحاق جهانگيري تشکر کرد. حالا در اولين افطاري بعد از پيروزي روحاني، بار ديگر از آنها که ياري‌اش کردند در ضيافتي دعوت کرد تا نشان دهد اين حلقه را حفظ خواهد کرد و اگر روزگاري نه چندان دور، همين حلقه پشت هاشمي‌رفسنجاني به نماز مي‌ايستاد، حالا پشت سر ناطق نماز مي‌خواند؛ مردي از جنس اصولگرايي سنتي که مدت‌هاست سفره‌اش را از هم‌قطارانش جدا کرده و به طيف رقيب ساليان دور خود پيوسته. در ضمن براي آنکه فعاليت‌هاي سياسي او شائبه نداشته باشد در همان اثناي انتخابات از رياست دفتر بازرسي مقام معظم رهبري استعفا داد.او که در اين انتخابات از حسن روحاني حمايت کرد، حالا در اولين افطاري خصوصي با رئيس‌جمهور منتخب در کنار چهره‌هايي مانند رئيس دولت اصلاحات و اسحاق جهانگيري قرار گرفته است تا احتمالا بار ديگر به عرصه سياست‌ورزي بازگردد.