Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


May 25, 2017


دولت روحانی دولت اصلاحات
دکتر عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشت:
اگرچه انگاره ذهنی تحلیلگران سیاسی این است که از 38سال انقلاب اسلامی فقط هشت سال آن دولت در اختیار چپ- اصلاحات نبوده است، اما درباره اینکه هشت ساله 1384- 1376 دولت اصلاحات حاکم بوده است، ‌اختلاف وجود ندارد. در دولت اول روحانی اصلاح‌طلبان بازی دوگانه‌ای را شروع کردند. از یک طرف رحم اجاره‌ای را مفهوم‌سازی می‌کردند و دولت ایشان را مدیون پایگاه اجتماعی خود می‌دانستند و از طرفی به دنبال فاصله‌گذاری بین خود و عملکرد روحانی بودند و این تعارض را تا آخر مدیریت کردند

 


مقامات انگلستان نگران حمله تروریستی قریب الوقوع دیگری هستند.

 

افزایش سطح حفاظت ایمنی به بالاترین درجه یعنی بحرانی.
عامل حمله و انفجار انتحاری در منچستر – سلمان عبیدی- یک جوان بیست و دوساله لیبایی بود که همراه باخانواده خود از دوران قذافی گریخته و به اروپا آمده بودند. وی در بریتانیا متولدشده و در دانشگاه منچستر دروس مدیریت میخواند. اما پس از دوسال، ترک تحصیل گفت و جذب افراطیگری شد. نخستین عکس از چهره او توسط نشریه انگلیسی “دِه سان” انتشار یافته و سایت العربیه آن را باز نشر کرده است.


نخست وزیر انگلیس در واکنش به حمله تروریستی در شهر منچستر، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که سطح تهدید تروریستی در این کشور از شرایط وخیم به «وضعیت بحرانی» رسیده است.
به گزارش مهر به نقل از روزنامه ایندپندنت، نخست وزیر انگلیس در واکنش به حمله تروریستی دوشنبه شب در شهر منچستر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ما بار دیگر درباره یک حمله تروریستی بزدلانه و به دور از هرگونه رحم و عاطفه که شب گذشته در شهر منچستر اتفاق افتاد و واکنش عملیاتی از سوی تیمهای امنیتی، پلیس و سایر خدمات ضروری صحبت می کنیم. این مسئله واقعیت دارد که به غیر از فرد تروریست، ۲۲ تن در این حمله کشته و ۵۹ نفر دیگر مجروح شدند که حال بسیاری از آنها وخیم است».
در ادامه این بیانیه آمده است: «همانطور که پلیس منچستر در ساعات پایانی روز سه شنبه تأیید کرد، عامل اصلی این جنایت سلمان رمضان عابدی است که در انگلیس زاده و بزرگ شده است و قربانیان این حمله تروریستی نیز کودکان بی گناه، جوانان و خانواده های آنان بودند».
ترزا می در ادامه می افزاید: «طبق تلاشها و تحقیقات انجام شده در روز سه شنبه، مشخص شد یک احتمال وجود دارد که نباید آن را نادیده بگیریم و آن احتمال این است که گروه بزرگتری از افراد به این حمله مرتبط باشند. صبح امروز گفتم که مرکز مشترک تحلیل تروریسم- یک سازمان مستقل که مسئولیت تعیین سطح تهدید را بر مبنای داده های موجود برعهده دارد- به طور مداوم سطح تهدید را ارزیابی و بررسی می کند».
نخست وزیر انگلیس با اشاره به تحقیقات روز سه شنبه اعلام کرد که «در زمان کنونی سطح تهدید از [شرایط] وخیم به [وضعیت] بحرانی تغییر یافته است. این بدان معناست که نه تنها احتمال وقوع یک حمله تروریستی بسیار بالاست، بلکه این حمله قریب الوقوع است».


گروه تروریستی داعش با انتشار یک فایل ویدئویی مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.
این حمله تروریستی موجب شد تا ترزا می نخست وزیر این کشور که درگیر رقابت پارلمانی ۲۰۱۷ است، تمامی فعالیت های انتخاباتی خود را به حال تعلیق درآورد. وی با استناد به گفته های پلیس، انفجار در منچستر ارنا را یک «حمله تروریستی هولناک» توصیف کرد.

 

 

شاخص بورس منفی شد

 

چند روز بعد از برگزاری انتخابات و انتخاب مجدد حسن روحانی، شاخص بورس منفی شد.
طی معاملات بورس، صف‌های فروش منجر به افت شاخص کل شدند. این اتفاق در زمانی رخ داد که بر تعداد عرضه‌های اغلب گروه‌های بزرگ و لیدرهای بازار افزوده شد. در پی معاملات روز دوشنبه، شاخص کل با افت 69/58 واحدی به رقم 81 هزار و 124 رسید که این افت گام مهم بازار برای اصلاح قیمت‌ها محسوب می‌شود. شاخص هم وزن نیز با افت 23/61 واحدی به رقم 17 هزار و 604، شاخص قیمت با افت 21/6واحدی به رقم 13 هزار و 761 و شاخص آزاد شناور با افت 53/22 واحدی به رقم 88 و 642 رسید.

 

 

 

گروه‌های اجتماعی به کدام نگاه رأی دادند؟
محسن گودرزی در ایران نوشت:
41 میلیون ایرانی با شرکت در انتخابات و رأی به دو نامزد اصلی، نه تنها سرنوشت دولت دوازهم را مشخص کردند بلکه با واکنش به سیاست‌ها و طرح‌های آینده کشور خواست‌های اجتماعی و اقتصادی خود را ابراز کردند. در این دوره از انتخابات، جامعه در برابر دو مسیر متفاوت برای کشور قرار گرفت. خصوصیات این دو مسیر برای جامعه در سخنان و تبلیغات نامزدهای اصلی بیان شد و در طول رقابت‌های انتخاباتی تمایز این دو مسیر پررنگ‌تر شد. اکثریت جامعه ترجیح داد جامعه ایران در مسیری پیش رود که آقای روحانی ارائه داد و در عین حال، بخش بزرگی از جامعه نیز به مسیر پیشنهادی آقای رئیسی گرایش داشت. این پرسش درخور تأمل جدی است که کدام گروه‌ها و لایه‌های اجتماعی یکی از مسیرها را بر دیگری ترجیح دادند.انتخابات تنها به برگزیدن رئیس جمهوری منجر نمی‌شود بلکه نشانه‌هایی را از اعماق جامعه آشکار می‌کند و از تغییراتی پنهان و عمیق در جامعه خبر می‌دهد

 

 

تبریک جامعه روحانیت به روحانی
جامعه روحانیت مبارز در پیامی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری را به وی تبریک گفت. در این پیام آمده است: به رئیس‌جمهور منتخب جناب آقای دکتر حسن روحانی تبریک می‌گوییم و اعتماد مجدد مردم شریف ایران به ایشان را موهبتی بزرگ دانسته و انتظار داریم ایشان و دولت محترمشان نسبت به اجرای تذکرات مقام معظم رهبری، وظایف قانونی، وعده‌های مطرح‌شده و خواسته‌های بحق مردم، جدی و کوشا باشند و دوران جدید را که خود وعده داده‌اند با سرعت و کارایی بیشتر و اشتباه کمتر تداوم بخشند و بخصوص در رابطه با محرومیت‌زدایی، اشتغال، رونق تولید، افزایش اقتدار ملی و توسعه اخلاق و فرهنگ دینی گامی بلند و تأثیرگذار بردارند.


منحل‌کنندگان شورای شهر اول جنگ غنائم را از سر گرفتند

 

در حالی که بیش از 5 روز از انتخابات شورای شهر تهران نمی‌گذرد، افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی جنگ بر سر غنائم را آغاز کردند.
دو طیف افراطی مدعی اصلاح‌طلبی با گروکشی در شورای شهر اول تهران، موجب ایجاد بن‌بست و نهایتا انحلال شورای شهر تهران شدند تا آن جا که کروبی رئیس مجلس ششم گفت شما در شورای شهر، ما اصلاح‌طلبان را نزد مردم سرشکسته
کردید

 

 

بازنگری به جای بهانه‌جویی
صادق زیباکلام در شرق نوشت:
در دو دهه گذشته، سه انتخابات در کشور برگزار شد که اگر نگفته باشیم زنگ خطر را می‌بایستی برای اصولگرایان به صدا درمی‌آورد، دست‌کم باید آنان را به فکر فرومی‌برد. نخستین آن در دوم خرداد ٧٦ اتفاق افتاد؛ رأی ٢٠‌میلیونی به رئیس‌جمهور منتخب، همه را غافلگیر و شگفت‌زده کرد. انتخابات دوم، در ٢٤ خرداد ٩٢ و سومین آن هم در اسفند ١٣٩٤، نتایج تأمل‌برانگیزی به همراه داشت. نحوه رأی‌دادن مردم در این سه نمونه، به‌گونه‌ای بود که کم‌وبیش شکست غیرمنتظره‌ای را برای اصولگرایان به همراه آورد. آنچه در جمعه ٢٩ اردیبهشت اتفاق افتاد، چهارمین تجربه از این مجموعه بود. به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این انتخابات‌ها چندان نتوانستند اصولگرایان را به خود بیاورند و باعث شوند آنها از خود سؤال کنند «جامعه ما را چه می‌شود؟» و چرا نسل‌های بعد از انقلاب، خیلی دل در گرو مهر و محبت با ما ندارند؟ در همه این موارد، به‌جای ریشه‌یابی و طرح این پرسش که چرا کسر درخور توجهی از جوانان، دانشجویان، اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده زنان و اقلیت‌های قومی ساکن شهرهای بزرگ، فرهنگیان و دانشگاهیان و این‌دست اقشار مانند گذشته از ما حمایت نمی‌کنند، با طرح مسائل جانبی چشمان خود را روی بسیاری از واقعیت‌ها بستند.

 

 

 

مطهری: فرصت خوبی برای حل ممنوع‌التصویری و حصر ایجاد شده است
علی مطهری، نایب رئیس مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: قاعدتاً با توجه به پشتوانه مردمی که روحانی امروز دارد و خواست مردم که در اکثر اجتماعات انتخاباتی هم این موضوع را مطرح کردند
هم در رابطه با ممنوع‌التصویری و همچنین حصر خانگی
باید بگوییم اکنون فرصت خوبی است که در دولت دوازدهم این مسأله حل شود. به گزارش فارس، مطهری همچنین گفت که اگر دولت از رقبای انتخاباتی در کابینه استفاده کند، خیلی خوب است. به هر حال آقای قالیباف مدیر اجرایی قوی است که می‌توان از او استفاده کرد. البته از دیگر نیروهای کارآمد اصولگرا نیز می‌توان در دولت دوازدهم استفاده کرد.

 

.
مدیران مراقب تماس های مردمی با نهاد ریاست جمهوری باشند
بر اساس گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، تصریح شده با توجه به اینکه مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری به استناد مصوبه تیرماه سال 1392 شورای عالی اداری، اقدام به بررسی وضعیت پاسخگویی دستگاه های اجرایی به شکایات مردمی کرده و این موضوع را از طریق دفاتر مدیریت عملکرد استانداری ها نیز رصد می کند، لذا شاخص مربوط به نحوه پاسخگویی دستگاه ها، از طریق آمار مرکز مربوطه در نهاد ریاست جمهوری جزو ملاک های ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در تهران و استان ها قرار می گیرد.