Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


May 23, 2017


پایان انتخابات و پیروزی دوم اصلاح طلبان

پیروزی دوم اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر برخی از شهرهای بزرگ را در کانون توجه قرار داده اند. این در حالی است که مخالفان دولت با برشمردن وعده های دولت در کارزار انتخابات؛ اجرای آن را طلب کرده اند. همچنین سفر ترامپ به عربستان و رجزخوانی وی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش «تابناک»، روزنامه های اصلاح طلب موضوع پیروزی دوم اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر را در کانون توجه قرار داده‌اند

محتوای اظهارات و بیانات دکتر حسن روحانی در نشست خبری امروز.

حسن روحانی در “اولین نشست خبری پس از انتخابات رئیس جمهور دوره دوازدهم” به اصحاب رسانه های داخلی و خارجی گفت:

“والله بالله نشاط نه با انقلاب مخالف است نه با دین! به برخی طلبه های جوان بلندگو دادند و تحریکشان کردند! آنها هم درروستاها علیه دولت میگفتند “وا اسلاما”!! در انتخابات ریاست جمهوری، همه با موسیقی صلح کردند. البته برخی میگفتند آن موسیقی سطح پائین را میپسندند! مخالفان دولت تلاش میکردند به مردم بگویند دینشان در خطر است. اما همه مردم به “فریبکاران” گفتند “نه”!! چهارمیلیون نفر در صفها ماندند و فرصت کافی نبود تا بتوانند رای خود را به صندوق بیندازند!”


ترامپ و عربستان،نمایش ها و واقعیت ها
محمدعلی دستمالی در خراسان نوشت:
کسانی که توانستند از برخی کانال های عربی، به تماشای مراسم استقبال از دونالد ترامپ در کاخ یمامه عربستان بنشینند، دیده اند که حکومت آل سعود تا چه اندازه به تکاپو افتاد تا در پیشوازی از ترامپ سنگ تمام بگذارد. آن چه که در کنار شکوه تالار بزرگ یمامه و زرق و برق ظاهری فضا به چشم می خورد، تفاوت آشکار رفتار ترامپ با زبان بدن باراک اوباما در سفر به ریاض بود. اوباما و همسرش میشل تلاش کردند برخوردی مودبانه و انسانی به نمایش بگذارند، آن چه که از خلال برخورد ترامپ به چشم می خورد، حاکی از نگاه از بالا به پایین، تفرعن و خودبزرگ بینی غیرقابل انکار پرزیدنت جمهوری خواه بود که گویی افتخار بزرگی به آل سعود داده تا به کشور آنها سفر کند. شاید یکی از دلایل این رفتار، ابراز شوق و ذوق زایدالوصف ریاض از شنیدن خبر سفر ترامپ در روزهای اخیر بود

از این پس در سراسر ایران، هیچ جناح و تفکری قابل حصر نیست.

نشست‌خبری حجت‌الاسلام حسن روحانی منتخب ریاست‌جمهوری دوازدهم مردم در سالن اجلاس سران آغاز شد که از شبکه خبر سیما به صورت زنده پخش شد.

رئیس جمهور گفت: این حضور در تاریخ ایران بی‌نظیر بود مردم با این حضور و انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است. هیچ گروه و جناح و تفکر و ایده‌ای قابل حصر نیست. همه هستند و حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم. روحانی گفت: مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند، مردمی که در روستاها با مشکلات زندگی می‌کنند، اما به پول نه گفتند.

روحانی در برابر آزمون دفاع از منافع ملی

یدالله جوانی در جوان نوشت:
وزیر خارجه امریکا به دلیل ناآشنایی با ساختار قدرت و حقوق اساسی در جمهوری اسلامی، متوهم‌گونه از رئیس‌جمهور کشورمان، درخواست‌هایی را داشته که پاسخگویی صریح، قاطع و کوبنده آقای روحانی را طلب می‌کند. آقای «تیلرسون»، وزیر امور خارجه ایالات متحده در حاشیه سفر رئیس‌جمهور این کشور به عربستان، در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه سعودی، نکات قابل‌تأملی را در قبال مسائل منطقه‌ و ایران بیان داشت. وی با ورود به خطوط قرمز امنیتی ایران گفت: «امیدواریم روحانی به آزمایش موشک‌های بالستیک پایان دهد.» آقای تیلرسون با بیان خواسته‌هایی از آقای روحانی که عمدتاً به حوزه مسائل دفاعی و امنیتی برمی‌گردد، اظهار داشت: «اگر روحانی می‌خواهد روابط ایران با جهان را تغییر دهد، اینها
کارهایی است که می‌تواند انجام دهد.»


«اخـراجي هاي بهشت»
گرچه به خرداد پر از حادثه عادت داريم ولي بايد ارديبهشت خاص را نيز در تقويم ايران ثبت كنيم. ركورد شكني آوردن مردم به پاي صندوق‌هاي راي(بيش از41 ميليون نفر)، آراي عجيب مردم استان‌هايي كه تصور نمي‌شد به روحاني راي دهند،شكست‌سنگين بخش عظيمي از آراي نهادها و مراكز خاص در برابر راي ملت،حذف كامل طيفي كه سال‌ها در شوراي شهر تهران اكثريت بودند و همچنين پيروزي ليست معروف به اميد در قلب شهر مشهد و برخي ديگر از شهرستان‌ها، همه وهمه رويدادهاي خاصي است كه ارديبهشت 96 را متفاوت و خاص كرده‌است.

 

انتقاد تند و سنگین “ملک سلمان”، پادشاه عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در
نشستی با حضور رهبران ۴۰ کشور مسلمان در ریاض
ملک سلمان، پادشاه عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشستی که با حضور رهبران ۴۰ کشور مسلمان در ریاض برگزار شد، به شدت رژیم ایران را مورد انتقاد قرار دادند.پادشاه عربستان در سخنان خود ازایران به عنوان “طلایه‌دار تروریسم” نام برد و گفت: “مسئولیت ما در مقابل خدا، مردم مان و کل جهان این است که با اتحاد خود با نیروهای شیطانی و افراط گرایی مقابله کنیم.”ملک سلمان ایران را به صدورافراط گرایی اسلامی به جهان متهم کرد.


ضرورت استمرار سیاست مردمی

حامد حاجی‌حیدری در رسالت نوشت:
تجربه انتخابات ریاست جمهوری 1396 نشان داد که سیاست ما عمیقاً نیاز به چهره‌ها و تشکل‌های سیاسی خلاقی دارد که مستمراً در ارتباط با مردم به طرح و بحث درباره ایده‌های خود بپردازند. چهره‌هایی که نه درست چسبیده به انتخابات، بلکه در طول چهار سال در متن مردم به بررسی و کاوش در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی و به ویژه اقتصادی بپردازند؛


رأی آگاهانه مردم
حمیدرضا جلایی پور نیز در یادداشتی نوشت: «علاوه بر آنچه در انتخابات ریاست جمهوری رخ داد؛ نگاهی به رفتار رأی‌دهندگان در تهران (و دیگر شهر‌های بزرگ) و رأی یکپارچه آنها به فهرست امید اصلاح‌طلبان هم نشانه‌هایی از ترس باقی ماندن وضع موجود داشت. آنها رأی دادند که حکمرانی ۱۲ ساله بر شهرداری تهران با کارنامه آفتاب فروشی، ارتفاع فروشی و شهرفروشی پایان پیدا کند. علاوه بر تهران، شاهد آن بودیم که در هر شهری که اصلاح‌طلبان نامزدهای خود را با عنوان فهرست امید به مردم معرفی کردند، این فهرست اکثریت یافت یا پیروزی چشمگیر به دست آورد. پیروزی‌ای که دلیل آن را باید در اعتماد مردم به این جریان سیاسی و چهره‌های شاخص آن جست‌وجو کرد.

تحلیل رویترز از نگاه اصولگرایان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری؛
روحانی با 57 درصد آرا پیروزانتخابات شد . وعده های او معطوف به تعامل با جهان و ایجاد فرصت های اقتصادی بیشتر برای جوانان و آزادی های اجتماعی و فردی و آشتی سیاسی در سطح ملی بود.
رویترز نوشت: اصولگرایان در ایران از انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران خشمگینند و روز یکشنبه حمله به اردوگاه رقیب را در دستور کار خود قرار داده اند.
روحانی در نطق پیروزی خود گفت ملت راه تعامل با جهان را برگزیده است و راه خشونت و افراط گرایی را پس زده است
پیروزی اصلاح طلبان از یک پیروزی ساده در ریاست جمهوری بیشتر بود. متحدان روحانی موفق به کسب تمامی کرسی های شورای شهر تهران شدند .


توئیت پسا انتخاباتی جهانگیری
معاون اول رئیس جمهوری همگان را به همکاری ملی دعوت کرد. به گزارش «ایران» اسحاق جهانگیری با انتشار پستی در توییتر خود نوشت: «روزی دیگر و مرحله‌ای دیگر آغاز شده، روز تفاهم ملی، گفت‌وگوی ملی و روز مشارکت و همکاری ملی برای برداشتن گام‌های بلندتر به سوی توسعه همه جانبه است.»