Preview Mode Links will not work in preview mode

Shabtabnews Radio


Apr 24, 2017


چارچوب هایی برای تبلیغات انتخاباتی
مصطفی طاهری در خراسان نوشت:
تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از روز جمعه و همزمان با اعلام اسامی نامزدها به صورت رسمی آغاز شد. قطعاً تبلیغات نقش مؤثری در معرفی نامزدها و برنامه های آنان به مردم دارد.


از موضوعات مهمی که در بند چهارم سیاست های ابلاغی رهبری نیز بر آن تأکید شده است، شفافیت مالی هزینه های انتخاباتی است: «تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی.»

 


اطلاعات جریان خاص از ذهن قالیباف…
روزنامه اعتماد در شماره شنبه گذشته خود و در انتهای مطلبی به قلم «جواد دلیری» سردبیر این نشریه که با عنوان «رقیب اصلی روحانی کیست: رئیسی یا قالیباف؟» منتشر شد، نوشت:
«قالیباف این بار با سه هدف وارد صحنه انتخابات شده است: اول آنکه مناظره های سال ۹۲ را جبران مافات کند و با روحانی تسویه حساب کند، حتی اگر پیروز میدان نباشد. دوم آنکه حمله کند تا مسایل شهرداری تهران مطرح نشود و سوم اینکه حامیان اصولگرایش را متقاعد کند که فقط اوست که می تواند در برابر رقیب تاب بیاورد و از شکست نهراسد. زیرا او می داند نجابت رییسی نمی تواند مناظره های ۸۸ را برای احمدی نژاد و مناظره ۹۲ را برای شهردار بازتولید کند.

نماینده دروغگو و هوچی یاد اخلاق افتاد
عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید می‌گوید تخریب رقیب با روش غیراخلاقی و غیرشرعی عاقبت ندارد.
محمود صادقی به ایلنا گفته است: با این عقلانیتی که طی سال‌های گذشته شاهد بودیم، جامعه از آن حالت افراط و بحران خارج شده و جایی برای رویکرد افراطی باقی نمانده و زمینه طبیعی برای رد رویکردهای افراطی به وجود آمده و این مسئله می‌تواند برای برخی کاندیداها که روش‌ها و تاکتیک‌های انتخاباتی‌شان به احمدی‌نژاد شباهت دارد، درس عبرت باشد.


بحران بانکی در آستانه انفجار
امیر استکی در وطن‌امروز نوشت:
وضعیت نظام بانکی کشور به اذعان همه متخصصان اقتصادی نامناسب است. وضعیت نامناسبی
که عده زیادی آن را یک بحران بسیار بزرگ می‌دانند

 


مطالبه عمومی بر نقشه اتاق فکر دولت پیروز شد


اگرچه در نهایت کمیسیون تبلیغات زنده برگزار شدن مناظرات را تصویب کرد اما بررسی چند روز مباحثات و واکنش ها به این موضوع سر نخ های قابل اعتنایی از مشی فکری و دموکراسی خواهی جریان خاصی سیاسی به دست می دهد.

 

ردصلاحیت در شوراها
روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «رد و تأييد مهندسي شده نامزدهاي شوراها» نوشت: «این دومین دوره است كه دو انتخابات رياست جمهوري و شوراها همزمان برگزار مي‌شود.برخي در اين ميان عقيده داشتند كه اين همزماني موجب تحت‌الشعاع قرار گرفتن انتخابات شوراها در قياس با اهميت انتخابات رياست جمهوري مي‌شود.

 

 


یوم‌الحساب وعده‌های بی‌شمار
محمدجواد اخوان در جوان نوشت:
انتخابات 22 خرداد 1392 را می‌توان از حیث نتیجه، یکی از غیرمنتظره‌ترین انتخابات تاریخ کشور دانست و البته ویژگی دیگر آن، پیروزی نامزد منتخب با رأیی شکننده بود
اینک چهار سال از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می‌گذرد و برجام نیز در آستانه دوسالگی است. روحانی گاه همچنان از تکذیب برخی وعده‌ها همچون حل مشکل در 100 روز سخن می‌گوید و گاه آمارهایی را به مردم عرضه می‌کند که نشان می‌دهد همه‌چیز بر وفق مراد معیشت مردم است. اما سفره‌های مردم چیز دیگری می‌گوید. هرچند در طول این چند سال، چند بار ادعا شد که از «رکود» عبور کردیم، اما کارآفرینان و فعالان کسب‌وکار از رکود عمیق خبر می‌دهند و وجود چند فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار در هر خانه پیامی تلخ به همراه دارد.

 


دو پست توییتری از جانب دو چهره نزدیک به رئیس‌جمهور و در دفاع تلویحی از مرگ مناظره‌ها نیز منتشر شده است.
نفر اول، حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور است که درباره لغو مناظرات نوشته است: مناظره زنده احتمال مشکلات امنیتی انتخابات را چند برابر می‌کند تصمیم هیئت نظارت بر انتخابات بسیار خردمندانه است.(گفته می‌شود این پست چند ساعت بعد حذف شده است)].
نفر بعدی نیز «حسام‌الدین آشنا» مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور بود که در همین باره طی پستی کوتاه نوشت: اگر همه داوطبان خواستار پخش زنده مناظره‌ها هستند تکلیف اعتماد به بی‌طرفی معاونت سیاسی صدا و سیما چه می شود!

 


گفت و گو با وزیر اطلاعات دولت اصلاحات

 

علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در گفت و گوو با آفتاب یزد با عنوان پیروزی روحانی با رای بالا آرزوی آیت الله‌ها‌شمی بود» بیان کرد: «همه باید بپذیریم که پیروزی آقای روحانی با رأی بالا در انتخابات 96 آرزوی آیت‌الله‌ها‌شمی رفسنجانی بود و این ادای دین ملت ایران، به این شخصیت بزرگ و تاریخ‌ساز است.»

 

پخش زنده مناظره‌ها مطالبه بحق مردم
محمد سلطانی‌فر در ایران نوشت:
تصمیم فعلی برای پخش ضبط شده مناظره نامزدها، یکی از ناستوده‌ترین کارهایی است که تاکنون درباره انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم روی داده است. واقعیت این است که در ادوار گذشته، پخش مناظرات، پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون در طول تاریخ بوده است. امسال نیز پیش‌بینی می‌شد که چنین اتفاقی بیفتد و این برنامه‌ها رکوردهای بینندگان را بشکنند. اما رکوردزنی دوباره، مشروط به این است که در این تصمیم تغییراتی ایجاد شود و مناظره‌ها به صورت زنده پخش شود.

.


شاید در انتخابات، اتفاقاتی بیافتد و موسوی فکّ حصر شود!
محمد نعیمی‌پور از فعالان اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت ایران اخیراً در اظهاراتی گفته است:
«مواضع ما در قبال رفع حصر و زندان مشخص است و یقینا این را به نفع کشور نمی‌دانیم یک عده از عزیزان ما که با تمام وجود در خدمت نظام و انقلاب بودند حالا در حصر باشند. ما تمام تلاش خودمان را برای رفع حصر خواهیم کرد، شاید اتفاقاتی در جریان برگزاری انتخابات بیافتد و این فضا را ایجاد کند، اما همواره باید بر فرمایشات رهبری اصرار و پافشاری کرد»!

 

 

اخراج سحر نوروززاده از کاخ سفید

طراح سیاست وزارت خارجه امریکا در حوزه ایران و خلیج فارس، به دلیل سابقه خدمت در دولت اوباما و به ظن عدم وفاداری به دولت ترامپ، مجبور به استعفا از سمت خود شد. به گزارش ایرنا، «سحر نوروززاده» دیپلمات ایرانی- امریکایی وزارت امور خارجه امریکا که از وی به عنوان یکی از طراحان توافق هسته‌ای ایران یاد می‌شود، از سمت خود به عنوان مسئول طراحی سیاست وزارت خارجه امریکا در حوزه ایران و خلیج فارس استعفا کرد. دلیل استعفای وی اعمال فشار رسانه‌های محافظه‌کار تندرو عنوان می‌شود که وفاداری وی به دولت دونالد ترامپ را زیر سؤال برده بودند.اولویت‌های روحانیِ ٢
مهرنوش جعفری در شرق نوشت:
مسائل ریز و درشت اقتصادی‌محور، گفتمان واقعی موجود انتخابات پیشِ‌روی ریاست‌جمهوری را چنان شکل داده است که اردوگاه حامی حجت‌الاسلام آقای دکتر روحانی ناگزیرند مواضع دفاعی محکمی را در برابر حملات منتقدان و مخالفان ایشان سروسامان دهند. حتی نامزد دیگر اصلاح‌طلبان یعنی آقای جهانگیری، واجد شرایطی است که می‌تواند در برابر سیاه‌نمایی‌های منتقدان قدرتمند، از دستاوردهای دولت دفاع کند. این آرایش اگرچه گریزناپذیر می‌نماید، اما باید توجه داشت تمرکز بر این گفتمان اقتصادی، برگ برنده چندان قاطعی نیست.

 


سپاه، خار چشم دشمنان اسلام
حسن کربلایی در رسالت نوشت:
دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. امام خمینی (ره) آن پیر سفر کرده در چنین روزی رسماً فرمان تشکیل سپاه را صادر فرمودند. وظیفه کلیدی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اساس اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی، “نگاهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن” است